15.10.2022 Novinky

Clay studio – Reálné měřítko v automotive je stále klíčová záležitost

Projekty, o kterých se často nesmí vůbec mluvit. A pak ohromí svět. Jako tomu bylo v případě konceptu vodíkového auta MH2 pro MATADOR GROUP a TUKE. I to je práce Clay studia AUFEER DESIGN. Vyzpovídali jsme šéfa studia Tomáše Uhlíře.

Čím společně s kolegy v Clay studiu přesně se zabýváte?

Mezi naše hlavní činnosti patří frézování a modelování clay modelů v plném měřítku, včetně jejich finálního dokončení. Zajišťujeme výrobu a zpracování hard modelů celých sestav, tak i dílčích maket a vzorků s vysokou kvalitou povrchu, přesnosti a zpracování. Velmi často využíváme technologie rapid prototyping. Lakujeme sériové i závodní vozy, designové modely, karbonové a plastové díly, lamináty, alu díly. Mezi naše unikátní know-how patří speciální lakování designových clay modelů nedestruktivními snímatelnými materiály.

Řekněte nám o technologii Rapid prototyping něco blíž.

Jde o metodu sloužící k rychlé výrobě modelu fyzické součásti pomocí trojrozměrných CAD dat. Nejčastěji je k tomuto účelu použita technologie 3D tisku. Takto vyrobené díly slouží k posouzení vzhledu, ergonomičnosti, vyrobitelnosti, smontovatelnosti, vhodnosti konstrukčního řešení, ale i jako funkční části konstrukčních návrhů. Lze vyrobit několik variant součásti v krátkém časovém úseku a následně vybrat tu nejoptimálnější pro následnou sériovou výrobu. V našem studiu využíváme nejčastěji tuto technologii pro výrobu funkčních a designových částí různých modelů.

Pokud byste měl vybrat jen jednu ukázku toho, co odborníci ve studiu dokážou, co by to bylo?

Příkladem našich dovedností a možností je koncept vodíkového supersportu MH2, který byl součástí Slovenského stánku EXPO 2020 v Dubaji. Cílem našeho studia je během několika let nabídnout zákazníkům komplexní služby v oblasti stavby a výroby show car modelů. Vše ve vynikající kvalitě s využitím všech moderních technologií.

Procesy 3D tisku

SLA – Stereolitografie – Laserem vytvrzovaný fotopolymer

SLS – Selektivní laserové slinování – Laserem slinutý prášek ( Nylon, TPU, PA12….)

DMLS – Přímé spékání kovů laserem – Laserem slinutý kovový prášek ( titan, nerez.ocel…)

FDM – Fused Deposition Modeling – Tavené výlisky ( ABS, PC, PC/ABS, PPSU….)

MJF – Multi Jet Fusion – Inkoustové pole selektivně natavené přes lože nylonového prášku

PJET – PolyJet – UV vytvrzovaný fotopolymer