20.07.2022 Novinky

„EFKAŘKA“ – Rozhovor s řidičkou jízdních zkoušek

Říká se jim „F-kaři“ podle speciálních registračních značek automobilů, která zkušební jezdci řídí. Vyzpovídali jsme sympatickou kolegyni Leonu Rakovou z AUFEER SOLUTIONS, abychom zjistili o této zajímavé práci víc. Nebo… Vy jste snad víte, jak třeba ve voze fungují dataloggery?

Proč jste začala pracovat jako zkušební řidič – „F-kař“?

Vlastně mě k této práci přivedla mamka, protože i ona jezdila jako „F-kař“. Ale hlavně můj výběr práce ovlivnila záliba v řízení automobilů.

Jak vypadá začátek vaší směny?

Napřed samozřejmě převezmeme přiřazené vozidlo. Nejdřív zkontrolujeme, jestli je způsobilé k jízdě, tedy jestli nemá žádné viditelné poškození, zkontrolujeme olej a veškeré kapaliny. Poté zkontrolujeme úplnost jízdního příkazu, což je vlastně technický průkaz vozidla, aby bylo průkazné, kde a že vůbec můžeme daným vozem jezdit. Zapíšeme se do evidence jízd. Tam vyplňujeme datum, typ vozidla, název trasy, jméno řidiče atd.

Co je náplní práce zkušebního řidiče?

V první řadě včas a bezpečně najet daný počet kilometrů na předem stanovené trase. Nejdůležitější je však odhalení závad vozidla. Testujeme a zkoušíme jízdní asistenty vozidla, funkčnost infotainmentu atd.

Jak byste popsala „Zákaznickou zkoušku“?

Naším cílem je přivést vozidlo k „dokonalosti“, aby byl zákazník se zakoupeným vozidlem maximálně spokojený. Testovat funkce vozu z pohledu zákazníka. Vnímat vůz během jízdy a hlásit každé nepříjemné chování.

Jaké „pomocníky“, myšleno testovací prostředky máte k dispozici?

V každém vozidle se nachází EZlog, což je vlastně telefon s aplikací, která monitoruje naši jízdu, ať už GPS nebo rychlost. Zadáváme do ní tankování paliva, povinnou přestávku a také závady, které vozidlo má. Aplikace je natolik schopná, že do ní lze závady za jízdy hlasově nahrávat. Také máme ve vozidlech DATALOGGERY, což jsou přístroje, které zaznamenávají po zmáčknutí elektronické závady. Usnadní to tak práci lidem, kteří tyto závady zkoumají a mohou tak přijít na to, proč se objevily a opravit je.

Co je výsledkem zkoušky?

Výsledkem zkoušky je odhalení co nejvíce chyb a závad na vozidle a přijít na to, co je způsobuje nebo čím a proč vznikly. Zároveň tímto zamezit vzniku závad u skutečných zákazníků a eliminovat následné reklamace.

Jak hodnotíte silniční a dálniční síť, respektive silniční provoz v ČR?

Z obecného hlediska jsou silnice v ČR ve špatném stavu. Všechny se jen záplatují a vlastně najít opravdu rovný kousek silnice je někdy dost obtížné, což ztěžuje řízení. Ale na druhou stranu se to dá použít k odhalení zdrojů různých skřípavých, klepavých a jiných zvuků ve vozidle. Co se týče dálnic, je jich v ČR stále málo, ale jako velké plus pro nás zkušební řidiče je prodloužení dálnice D11.

Čím vás oslovila a stále oslovuje práce zkušebního řidiče?

Především jízda a zkouška stále nových modelů vozů Škoda. Baví mě nové technologie, které jsou do vozidel instalovány a neustále se inovují. Nemůžu však opomenout to, že se v této práci může člověk kochat krásami přírody a památek ČR.