07.09.2023 Novinky

Jan Jirout: Vzhůru k výškám. Z konstruktéra ředitelem…

Nový ředitel AUFEER SOLUTIONS Jan Jirout začínal jako konstruktér lisovacího nářadí v roce 2017. V nástupní den absolvoval standartní nástupní školení a kdyby mu někdo řekl: „Ještě ti nebude třicet a budeš ředitelem jedné ze společností,“ asi by se trochu divil. Ale nesmál. Protože tenhle mladý muž prostě dopředu celou dobu míří. „Jan Jirout je příkladem toho, že pokud je člověk schopný, nerozhoduje věk a v AUFEER GROUP svou šanci dostane,“ říká generální ředitel Marcel Foltín.

Kde má Vaše AUFEER story začátek?

V inzerátu, na který jsem se přihlásil. Pocházím z Pardubic, ale zajímal mě obor automotive, tak jsem se přiblížil do Mladé Boleslavi.
Kolektiv máme více než skvělý, což je základní kámen, na kterém se dá stavět.

Postupem času jste v AUFEERU pracoval na různých pozicích. Co z jednotlivých „štací“ se vám teď při práci ředitele nejvíce hodí?

Konstrukce mi poskytla nutný technický background, ze kterého do dneška čerpám. Za technické znalosti jsem tedy velmi rád, kdybych je neměl a stále mi musel někdo něco vysvětlovat, daleko bychom se nedostali. Nebo bych nebyl schopen uvažovat v souvislostech: tohle jde, tohle nejde, tohle bychom mohli udělat jinak, s tímto nám pomůže jiná divize nebo dodavatel… Pozice vedoucího mi dala dávku leadershipu a obchod všechno ostatní.

Co přesně potřebujete, aby dobře fungovalo v rámci kolektivu AFS?

Kolektiv máme více než skvělý, což je základní kámen, na kterém se dá stavět. Pracujeme zde hodně dynamicky, proto je zapotřebí jistá dávka flexibility. A rozhodně potřebujeme hromadu nápadů. Společně toho dokáže opravdu hodně vymyslet. Samozřejmě za sebou teď nemáme úplně lehké období, změn bylo opravdu hodně. Klidu nenahrává ani situace na trhu, kde je potřeba zabojovat o každou zakázku. Vedle náročné práce se snažíme najít čas se zastavit, navzájem se víc poznat, popovídat si… Je strašně důležité vědět o sobě víc, protože když se vztahy v kolektivu upevní, pak vnitřně víte, že jste s kolegy na jedné lodi a že si navzájem pomůžete. Podle mě se bez toho pořádně pracovat ani nedá. Tým, s otevřenou atmosférou, který funguje na bázi důvěry, to je interní cíl.

A business cíle AFS?

Určitě vstup do dalších odvětví průmyslu v rámci diverzifikace rizik. AUFEER SOLUTIONS se v minulosti soustředil z velké míry na obor automotive, ale časy se mění a je potřeba vedle upevnění vztahů se stávajícími zákazníky zamířit i jinými směry – už se to ostatně děje. Ať se jedná o těžký průmysl, defense, služby i další odvětví – všude tam usilujeme o zakázky a nový byznys. Je pro nás velkým přínosem, že jsme součástí celé skupiny MATADOR, čím lépe dokážeme propojit kompetence jednotlivých společností a nabídnout zákazníkům komplexní projekty, tím lépe. Zároveň ale vnímám jako důležité, že nesmíme ztratit pružnost a reaktivní schopnost v řádu dnů, protože tak se dnes trh chová. Kdo nedokáže být flexibilní, neuspěje. Máme před sebou hodně práce. To, že jdu dopředu přitom pořád platí a prostě věřím a dělám všechno pro to, aby můj tým šel se mnou.

Jak si čistíte hlavu?

Moc rád řídím, takže za volantem. Ale… Je pravda, že obvykle telefonuju. Taky chodím na procházky, po práci třeba jen tak na hodinku se projít. Hm… To ale taky telefonuju (úsměv). Kdy jsem měl naposledy vypnutý mobil? To ještě dneska někdo dělá?