15.08.2022 Novinky

Marcel Foltín: Z recese musíme vyjít silnější

V křesle generálního ředitele AUFEER GROUP „sedí“ ing. Marcel Foltín přesně rok. Výzva to byla každopádně, ale větší, než čekal. Když místo přijímal, nemohl tušit, že povede společnost v mimořádně náročných časech. Po Covidu přišla krize s energiemi a dopady války na Ukrajině. „Osobně očekávám hlubokou recesi světové, evropské a potažmo i tuzemské ekonomiky. Strategicky se na ni připravujeme s hlavním cílem: ustát ji a vyjít z ní silnější,“ říká.

Co je základem pro to, aby se to povedlo?

Jednou z věcí, které je důležité si uvědomit, je, že větší nebo menší nesnáze budou mít až na výjimky všechna odvětví kolem nás. To už se ostatně děje, automotive, na který jsme úzce navázáni, je toho důkazem. Všechny firmy z té krize budou hledat cestu ven a ta vede mimo jiné přes snižování nákladů. Musíme to být my, kdo pro ně bude v takovou chvíli řešením. Kdo nabídne produkty a služby odpovídající úrovně, ale za příznivé ceny. To je však jen jeden z více strategických záměrů, které sledujeme. Samozřejmě je zároveň důležité udržet klíčové zákazníky, ale také se víc rozkročit a získat zákazníky nové v oborech pro nás tradičních i teprve se rozvíjejících.

Proto přibývají do Matador Group další společnosti s různými kompetencemi a dovednostmi, jako například nedávno ENTRY ENGINEERING?

Ano. Přesně tak. Každé nesnáze přinášejí i příležitosti, intenzivně je společně s kolegy hledáme. To je přirozeně snazší v tom, že jsme součástí velké skupiny Matador a jednotlivé společnosti se o sebe mohou vzájemně opřít. Záměrně říkám vzájemně, AUFEER GROUP je plně respektovaným členem skupiny.

Dá se říct, že po vzniku AUFEER AUTOMATION na podzim bude restrukturalizace AUFEER GROUP u konce?

Ne, to se říct nedá. Maximálně optimalizujeme procesy, určitě plánujeme právě vyčlenění AUFEER AUTOMATION, máme za sebou úspěšné kroky v rámci AUFEER SOLUTIONS, vznik AUFEER JOB, přeskupení kompetencí v AUFEER DESIGN… před námi jsou další kroky, které bych teď nechtěl předčasně rozebírat. Co bych ale rád zdůraznil je, že všechny povedou ke zmíněné optimalizaci. Vím, že to celé nebylo a není pro mnohé kolegy snadné, rád bych všem poděkoval za přístup.

Jak moc se očekávání, s jakými jste začínal v pozici generálního ředitele, nakonec liší od současné reality?

Zhruba do přelomu roku 2021 – 2022 bylo všechno v zásadě podle mých představ. Od začátku roku 2022 nás stíhá jedna super výzva za druhou. Všechno, o čem jsme mluvili na začátku rozhovoru. Tlak přichází ze všech stran, od dodavatelů, od zákazníků, od zaměstnanců, od majitelů… To je velmi těžké skloubit tak, aby byli všichni spokojení, nebo alespoň rámcově spokojení a firma zároveň prosperovala.

Co jste se pod tlakem dozvěděl sám o sobě?

(úsměv) Co jsem se dozvěděl o sobě… Že se dá vypít i dvanáct šálků kávy denně. Řekl bych, že umím pracovat pod tlakem, jsem na to z automotive už sedmnáct let zvyklý. V tomto oboru byl tlak všudypřítomný vždycky, naučil jsem se s ním zacházet.

Co potřebujete od lidí ve firmě, aby se celá současná situace dala zvládnout?

Aby mluvili o problémech. Jsem zastáncem toho, že když je nějaký problém, je potřeba dát ho na stůl a řešit. A ne tajit nebo zapírat. To už vůbec ne! Lež je jednou z věcí, přes které u mě nejede vlak. Lež a intriky, obojí nesnáším. Problém může nastat, to je přirozené. Pak se na něj dívám ze dvou rovin. Jestli je to chyba systému a musíme řešit systém, nebo chyba jednotlivce a potom mě zajímá jaká, proč a jestli se tatáž chyba opakuje. Každý může mít slabší chvíli, to pochopím, když to není příliš často. S chybou systému je to složitější. V AUFEERu to znamená hrozbu, že změníte nějakou maličkost a ta se promítne i hluboko do procesů, na které by už vliv mít neměla. Proto budu znovu mluvit o optimalizaci. Potřebujeme jednodušší, transparentní systém procesů. Pomáhá nám k tomu hodně například systém IFS – který musí fungovat jako propojený celek, ne rozparcelovaný na jednotlivé části s garanty, kteří spolu navzájem příliš nekomunikují, jako tomu bylo v minulosti. Jen tak to přece dává smysl. Jsem rád, že všeobecná negativita vůči IFSu postupně slábne a stále víc lidí pochopilo, že ten systém pracuje pro nás a ne proti nám.

Utekl vám ten rok nebo se vlekl?

Utekl. Ani nevím jak.

Chtěl jste to někdy v průběhu roku vzdát?

Vzdát určitě ne, ale nastaly pro mě velmi nepříjemné okamžiky. Když se máte podepsat pod opatření v rámci optimalizace stavu zaměstnanců, byť firma jde tou nejšetrnější cestou a skutečně hledá všechna jiná řešení než někoho propustit a mluvíme o jednotlivcích, nikoliv o nějakém hromadném propuštění, je vám lidsky všelijak. Chystali jsme se na to měsíce, velmi pečlivě zvažovali všechna hlediska, nabízeli kolegům další uplatnění. Ale stejně se mi to podepisovalo ztuha.

S čím byste byl spokojen za další rok, až si spolu sedneme k rozhovoru?

Jak už jsem zmínil, výzev bude strašně moc. Bylo by fajn, kdybych se s tou recesí mýlil, ale nemyslím si to. Budu tedy spokojený, jestliže se nám naše plány vyjít z recese silnější, budou dařit.

 

3 otázky navíc

Jak si čistíte hlavu?

Sekání trávy je na to ideální.

Kam jezdíte na dovolenou?

V zimě do Tater, v létě daleko k moři.

Kdy jste poprvé spolupracoval s AUFEER GROUP?

Tehdy to byla ještě AUFEER DESIGN. Působil jsem před šesti lety asi ¾ roku na pozici vedoucího Průmyslové automatizace, protože si to vyžádala personální situace. Hotel Na Statku, Nepřevázka. Tam jsem bydlel.