Palubní literatura v automobilovém průmyslu – Jak se píše celosvětový bestseller
Výčet modelů ŠKODA AUTO, ke kterým AUFEER GROUP realizoval technickou literaturu, je překvapivě dlouhý. Překvapivě proto, že spolupráce nastartovala teprve na začátku roku 2022. Také z toho je evidentní, jak velké nasazení vstup do nového segmentu vyžadoval a stále vyžaduje. To, jak palubní literatura konkrétně pro mladoboleslavskou automobilku vzniká, jsme probrali s Pavlem Krézkem, šéfredaktorem redakce palubní literatury pro ŠKODA AUTO.
Zadání pro redakci se dá shrnout do jedné věty: „Očekává se od nás, že dodáme ke stanovenému termínu obsah návodu k obsluze vozu, který budou obsahovat aktuální výbavy vozů pro dané trhy,“ říká Pavel Krézek. Stačí si však uvědomit, že tyto trhy jsou po celém světě a mají svá specifika a je jasné, že za zdánlivě jednoduchou větou se skrývá mravenčí práce v řádu tisíců hodin. Konkrétně pro ŠKODA AUTO probíhá podle přesně určených „not“. „Klient je velmi náročný na dodržování všech externích i interních směrnic nebo norem, to je ostatně známo,“ dodává k tomu šéf AUFEER TRANSPORTATION, pod který kompetence spadá, Ing. Petr Desort. „Náš tým se tomu dobře přizpůsobil a je z tohoto pohledu určitě dobře, že sedíme přímo ve ŠKODA AUTO. Pro operativní komunikaci je to určitě velkou výhodou.“
V průběhu loňského roku se počet zaměstnanců AUFEER GROUP pracujících na projektu palubní literatury postupně rozrůstal. „V letošním roce budeme aktualizovat současné návody, které jsme tvořili již v tomto roce a zároveň budeme chystat návody pro nové generace vozů, které přijdou na trh během následujících dvou let,“ říká k nejbližším úkolům Pavel Krézek.
A jak proces tvorby palubní literatury konkrétně probíhá? Redaktoři vycházejí z naposledy publikovaných Škoda návodů a dostanou výpis základních bodů, které se u jednotlivých vozů mění. Protože tento seznam neobsahuje veškeré změny, musí redaktoři komunikovat s odbornými útvary a zjišťovat od nich případné další změny, procházet marketingové podklady k výbavám vozů atd.
Konkrétní návod vzniká v redakčním systému COSIMA. Každý model auta má své odlišnosti, a tak je na začátku nutné sesbírat všechny informace a změny, které se od posledního vydání v jednotlivých vozech udály. Většinu z nich je nutné ověřit. A to buď u konstruktérů ŠKODA AUTO nebo přímo v daném modelu auta. „Troufnu si říct, že bez technického vzdělání není tuto profesi vůbec možné vykonávat,“ míní Ing. Petr Desort. „Tech-writeři jsou většinou lidé, kteří musí dobře posoudit celek i sebemenší detail. Někdy je to až trochu detektivní práce, určitě se hodí také schopnost pracovat pod tlakem – uzávěrka je zkrátka uzávěrka. Někdy je to třeba souběhem různých okolností hodně napnuté.“
Údaje, které redaktoři shromáždí z dostupných podkladů, se zadávají do redakčního systému COSIMA, který shodně používá celý koncern VW. Tato xml databáze umožňuje jak samotné zapsání údajů, tak jejich následnou údržbu a generování tiskových i digitálních výstupů. Následně je obsah připraven na profesionální překlady a do tisku. A nejen do tisku. Stále více nám do života zasahují IT technologie a nejinak tomu je také v případě návodu v autě. Dotykový display je dnes již standardem všech moderních vozů. Návod k obsluze proto nesmí chybět ani zde. Další verzi návodu je možno stáhnout jako mobilní aplikaci. Že digitální návod není úplně stejný jako tištěný asi nemusíme zdůrazňovat, takže vznikají vlastně návody tři. Nezapomeňme ani na Koncept digitálního manuálu budoucnosti, který se teprve rodí a na kterém se bude naše redakce AUFEER podílet od samého začátku.
Oddělení palubní literatury ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi je zodpovědné za tvorbu návodů pro vozy prodávané po celém světě. Návody se překládají do 36 jazyků a řidiči je najdou v autě v Evropě, Africe i Asii. Naši kolegové a kolegyně díky tomu jsou jedněmi z nejčtenějších autorů na světě.
Zaostřeno na modely
V roce 2022 jsme pracovali na návodech pro tyto Škoda vozy: Fabia, Scala, Kamiq, Kodiaq, Karoq, Superb, Superb iV, Octavia, Octavia iV, Enyaq iV, Enyaq Coupé iV a pro indický trh jsme připravovali návody pro vozy Škoda Kushaq, Slavia a Volkswagen Taigun, Virtus.
Kdo je Technical writer z pohledu HR
Technical writer je zodpovědný za tvorbu, aktualizace a revize odborných technických dokumentací.
Typické činnosti a pracovní náplň
- píše dokumentaci pro technicky vzdělané lidi, obchodníky i zákazníky
- dokumentace musí být přesná, kompletní, jednoznačná a co nejvíce výstižná
- dokumentace zahrnuje online nápovědu, uživatelské příručky, systémové manuály a další dokumenty
Zkušenosti vhodné pro tuto pozici
- pečlivost
- tvůrčí přístup
- písemné vyjadřování
- objevování a orientace v informacích
(Pozice technical writerů obsazuje AUFEER GROUP průběžně, pokud víte o vhodném kandidátovi, neváhejte kontaktovat HR oddělení v rámci Refferal Bonusu)