07.09.2023 Novinky

Seznamte se: E-bullet – první české závodní auto s elektrickým pohonem

Projekt, který dokonale vystihuje claim celé skupiny MATADOR GROUP „Innovation to win“, se právě rodí pod rukama kolegů z ENTRY Engineering. Ve spolupráci s VUT v Brně a dalšími partnery vzniká první české závodní auto s elektrickým pohonem a výkonem bezmála 300 kW (410 k) a točivým momentem 1200 Nm. Seznamte se: E-bullet!

Jedná se o ojedinělý projekt spojující soukromý sektor s akademickou půdou. Osvědčený model spolupráce, díky kterému MATADOR a Tuke ohromili svět vodíkovým speciálem MH2. Také e-bullet má obrovský potenciál ohromit svět a posunout odvětví automotive kupředu.

V útrobách sériové karoserie vozu Hyundai i30 se nachází rám, potažmo šasi z CrMo4 tenkostěnných bezešvých trubek v kombinaci s materiály jako je hliník, dural, karbon. Použitá technická řešení si konstruktéři ověřili na již vyvinutém a vyráběném podvozku vozu Sigma TN z dílny společnosti Sigma Motor s.r.o..

Pohon všech kol zajišťuje čtveřice výkonných a zároveň lehkých elektromotorů. Každé kolo má svůj vlastní elektromotor s elektronickým měničem a řídící jednotkou. V mezidobí vzniká v laboratořích VUT v Brně unikátní systém řízení motorů na bázi vektorování točivého momentu.

Více o voze

e-bullet.cz® je projekt prvního českého závodního plně elektrického speciálu a vozu pro akce show car. Podvozek tvoří konstrukce vyrobena z CrMo4 tenkostěnných bezešvých trubek v kombinaci s materiály hliník, dural, karbon a inspiruje se již vyvinutým a vyráběným podvozkem vozu Sigma TN společnosti Sigma Motor s.r.o..

Pohon vozu 4 × 4 zajišťuje čtveřice výkonných a současně lehkých BLDC motorů, kdy každé kolo má svůj vlastní elektromotor s elektronickým měničem a řídící jednotkou, vše centrálně řízeno unikátním SW z vývoje na VUT v Brně. Karoserie je použita z produkčního vozu Hyundai i30, pro osazení na trubkový podvozek zásadně konstrukčně upravena a designově zpracovaná.

Kdo se na práci podílí

Základ realizačního teamu projektu e-bullet.cz® je tvořen zástupci Entry Engineering s.r.o., Sigma Motor s.r.o., VUT v Brně a autorem projektu, sdružených ve vývojově výrobním konsorciu. Na vlastní realizaci vývoje a výroby pak pracují interní specialisté jednotlivých partnerů z oborů automobilového inženýrství, konstrukce sportovních podvozků, elektromobility a vývoje řídících programů.

P. S.: Ve dnech uzávěrky tohoto vydání Focusu se e-bullet chystal na svojí první ostrou zkoušku v terénu. Budeme ho samozřejmě sledovat dál!