Sonda k srdci automobilu
Společnost AUFEER DESIGN má řadu specializovaných středisek. V jednom z těch největších, „Agregátech“, se kolegové z týmu zabývají vývojem a zkouškami motorů. Ty jsou dnes stále většinou spalovací, a ještě nějakou dobu tomu tak bude. Naši specialisté nám ukázali svou práci zblízka.
Kořeny vývoje motorů sahají u nás ve firmě až do roku 2014, kdy jsme začali v rámci Škoda Auto spolupracovat na vývoji komponentů koncernových benzinových motorů řady EA 211 – hlava, ventilový rozvod, sací trakt, příprava směsi, pohon vedl. agregátů. Od té doby se skupina čtyř neohrožených inženýrů (vážně to chce někdy dost odvahy jít neprobádanou cestou) podílí na vývoji, tvorbě výkresové dokumentace, kooperaci při lokalizaci dílů a komunikaci s dodavateli. Matadorem mezi nimi je Honza Dvořák, vždy usměvavý chlapík, který motorům opravdu rozumí a rád se podělí o své zkušenosti.
To, co tým vymyslí, je samozřejmě nutné otestovat v praxi. Testování se naši lidé věnují od roku 2014, v té době bylo dokončeno motorové centrum. Jedním z nejzkušenějších je v tomto směru Jaroslav Kerda, který se motorům věnuje po celý svůj profesní život. Požádali jsme ho, aby přiblížil své pracoviště.
Na celkem patnácti zkušebních stavech se testují agregáty s výkonem až 250 kW a točivým momentem až 730 Nm. Každý stav je umístěn v samostatné místnosti, která je dokonale odhlučněná a také zabezpečená proti požáru. Celé zařízení s motorem je uloženo na vzduchem odpružených litinových deskách vážících až 40 tun. Když zkouška běží, sleduje ji Jarda z bezpečnostních důvodů zpoza několikavrstvého neprůstřelného skla. Vizuální kontrola přes sklo je doplněna kamerovým systémem a Jarda má tak dokonalý přehled o tom co se děje „v kobce“, jak se místnosti přezdívá.
Pro testování se motor připravuje předem na speciální paletě, kam se pevně uchytí. Příprava agregátu ke zkoušce – sestavení, uchycení do palety atd. – zabere maximálně dvě hodiny, jeho umístění na zkušební stav je pak ale otázkou pouhých několika minut. Naši technici ho propojí s elektrickou brzdou motoru, připojí na požadovanou měřící techniku, přívody paliva a chladicí kapaliny. Testy motorů probíhají v automatickém provozu, řízeném systémem Siemens Venus.
Dělají se dlouhodobé a funkční zkoušky v rozmezí 300 až 700 hodin. Výstupem každé zkoušky je protokol o výsledku zkoušky. Zajímavostí a velkou zásluhou všech zúčastněných (včetně našich kolegů) je, že právě Mladá Boleslav dostala v rámci koncernu VW důvěru zkoušet zážehové motory pro Afriku, Brazílii a Asii.