Tramvaj pro Mannheim – krok za krokem
Vnější i vnitřní design tramvají v německém Mannheimu navrhli designéři ze společnosti AUFEER DESIGN. Pod pokličku takové zakázky nás nechala nahlédnout Ing. Marta Slívová, která pracuje na pozici lead designer.
Spolupráce Aufeer Design se Škodou Transportation je již dlouholetou záležitostí. První úspěšný společný projekt byl dokončen už v roce 2011, a po něm následovala řada dalších – ať už pouze návrhů designu pro různé tendery, do kterých Škoda Transportation vstupovala, nebo kompletní realizace vozidel. Návrh tramvaje pro německý Mannheim byl zatím poslední velkou realizací.
Ve většině případů vše začíná vyhlášením tenderu pro určité město na dodání nových vozidel. Následuje zpracování základní technické dokumentace vozidla, které bude splňovat požadavky tenderu (to probíhalo vždy na půdě Škody Transportation). Následně jsme byli poptáni my, coby dodavatel designu. Na základě technického zadání od Škody Transportation byly vypracovány první návrhy exteriéru i interiéru vozidla. Při navrhování designu tramvaje jsme se vždy snažili inspirovat městem, pro které má být vozidlo určeno – jeho architekturou, kulturou, historií, tak, aby vzhled vozidla určitým způsobem odrážel určité motivy města, ve kterém bude jezdit. Snažili jsme se vždy vytvořit unikátní, jedinečný design.
Menší prostor pro nápady
Projekt Mannheim měl v tomto ohledu trochu jiný průběh, protože jsme už od začátku spolupracovali na vnějším designu s dceřinou společností Škody Transportation – firmou Transtech, a základní parametry skříně jsme přebírali již z existujícího typu vozidla. Což výsledný design čela poměrně dost ovlivnilo – měli jsme mnohem užší pole působnosti a museli jsme vycházet z mnoha již daných technických podkladů. I tak jsme se snažili vtisknout do vzhledu vlastní nápady, ať už tvarováním světel, nebo pak v interiéru – tam především v barevnosti, grafickém řešení potahů sedadel apod.
To pro nás na tomto projektu bylo asi největší výzvou – poprat se s množstvím omezení, a najít vždy rozumný kompromis mezi „řečí“ designéra a konstruktérů.
Od návrhu na koleje
V momentě, kdy je hotový a odsouhlasený návrh designu, začíná dlouhá fáze: realizační. Z naší strany to znamená vytvoření kompletních povrchových ploch čela vozidla (A-class surfacing), a částí intriréru. U projektu Mannheim tato fáze trvala bezmála dva roky. Na přípravě povrchů vždy spolupracuje designér s modelářem z oddělení 3D modelingu (strak). Celkem se na tomto projektu za design a strak podílelo asi pět kolegů – tři nebo čtyři designéři, kteří si většinou vždy rozdělí kompetence pro určitou část vozidla (exteriér/interiér/kabina řidiče), a jeden 3D modelář.