13.06.2023 Novinky

Vodíkový koncept MH2 ozdobil výstavu TOP MARQUES v Monacu

Nedal se v Grimaldi Forum přehlédnout. Vodíkový koncept MH2, za jehož designem stojí kolektiv naší společnosti AUFEER DESIGN, se blýsknul na prestižní akci TOP MARQUES MONACO ve společnosti značek jako Bugatti, Ferrari, Lamborginini, Rolls Royce a dalších.

Mohou být kolem desítky nebo i stovky (jako v tomto případě) pozoruhodných modelů aut. A přece se u něj zastavíte. Stejně jako premiér Monaka Pierre Dartout nebo monacký kníže Albert II, který se o vodíkové technologie pohonu zajímá především s ohledem na ochranu životního prostředí.

MATADOR Group, do jehož rodiny AUFEER patří, pořadatelé akce oslovili s cílem přiblížit inovativní koncept ekologického pohonu. Technologie vodíkového pohonu s metalhydridovými nízkotlakovými nádržemi na vodík je dílem Strojnické univerzity v Košicích (TUKE). A protože se pohon pohodlně vejde do úsporné karosérie sportovního vozu, jasně naznačuje šance na malosériovou výrobu tohoto auta.

MH2 zdaleka neprezentuje jen technologii, ale také kompetence celé skupiny MATADOR a AUFEER GROUP v oblasti designu, vývoje a produkce automobilových studií. Z tohoto pohledu jsme se v „lepší společnosti“ než na TOP MARQUES Monaco ani nemohli ocitnout.

„MH2 je velký úspěch pro celý MATADOR GROUP, který mě těší tím víc, že k němu zásadní měrou přispěl také tým designérů AUFEER,“ říká Ing. Marcel Foltín, generální ředitel AUFEER GROUP Member of Matador Group. „Když se na ten vůz díváte, vidíte budoucnost automotive. Dokonale splňuje firemní claim Innovation to win.“

Seznamte se s MH2

Koncept vozidla je nejvyšším stadiem showcar-u, takže ještě nejde o plně funkční prototyp. Úlohou konceptu vozidla je ukázat možnosti budoucích unikátních technologií, které budou reálně aplikované v praxi v nejbližších letech.

Vodíkový pohon – technologie budoucnosti

Sportovní koncept MH2 je poháněn čtyřmi elektromotory, které pohání energie vytvořená z reakce vodíku a kyslíku v palivovém článku. Základní výhodou využívání vodíků v dopravě je nulová produkce emisí během jeho reakce. Baterie v tomto zařízení slouží k rekuperaci elektrické energie během brždění a také vyrovnává potřeby zvýšení požadavků elektromotorů na energii během rozjezdu a zrychlování.

Oproti homologizovaným FCEV vozidlům s využitím vysokotlakových zásobníků vodíku, má MH2 v sobě umístěných 12 nízkotlakových metalhydridových zásobníků. Koncept MH2 využívá uskladnění vodíku absorpcí v objemu tuhých látek – metalhydridech.

To v praxi znamená, že oproti běžným vysokotlakovým uskladněním vodíku při 700 barech, pracují nízkotlakové zásobníky s přetlakem při běžném provozu do 10 barů a při tankování do 25 barům. To výrazně zvyšuje bezpečnost celého systému a snižuje energetické nároky uskladnění. Tento koncept uskladnění vodíku vyžaduje inteligentní teplotní management, který teplo nejen odebírá, ale také přivádí. Při absorpci vodíku do intermetalické struktury slitiny totiž dochází k uvolňování tepla, které je nutné ze zásobníku odvádět. Toto teplo je možné využít pro vytápění, resp. je možné jeho všeobecné využití. Při desorpci vodíku z metalhydridů je nutné přivést stejné množství tepla.