30.07.2022 Novinky

Zpráva z přihrádky ŠKODA

AUFEER se stal nedílnou součástí redakce oddělení palubní literatury výrobce ŠKODA AUTO a.s. Od února 2022 byli jako první vlaštovky do ŠKODA AUTO vysláni dva naši kolegové, techničtí redaktoři z AUFEER TRANSPORTATION – Ivan Vlk a Petr Kázecký.

Oba mají s technickou dokumentací bohaté zkušenosti. Pro našeho zákazníka Aero Vodochody vytvářeli ve standardech S1000D a STE manuály pro nový letoun L-39NG. V březnu se k nim připojil další zkušený redaktor. Již od dubna nastupují do redakce tři noví kolegové a do budoucna se počítá ještě s dalším rozšířením redakce.

Návod k obsluze vozí v autě každý. Ovšem málokdo si uvědomuje, jak složité je takový návod napsat. Jak návod vzniká? Každý model auta má své odlišnosti, a tak je na začátku nutné sesbírat všechny informace a změny, které se od posledního vydání v jednotlivých vozech udály. Většinu z nich je nutné ověřit. A to buď u konstruktérů ŠKODA AUTO nebo přímo v daném modelu auta. Údaje se zadávají do redakčního systému COSIMA, který používá celý koncern VW. Tato xml databáze umožňuje jak samotné zapsání údajů, tak jejich následnou údržbu a tiskové a digitální výstupy. Návody zkontroluje šéfredaktor a následně jdou na překlady a do tisku. A nejen do tisku. Stále více nám do života zasahují IT technologie a nejinak tomu je také v případě návodu v autě. Dotykový display je dnes již standardem všech moderních vozů. Návod k obsluze proto nesmí chybět ani zde. Další verzi návodu je možno stáhnout jako mobilní aplikaci. Že digitální návod není úplně stejný jako tištěný asi nemusíme zdůrazňovat, takže vznikají vlastně návody tři. Nezapomeňme ani na Koncept digitálního manuálu budoucnosti, který se teprve rodí a na kterém se bude naše redakce AUFEER podílet od samého začátku.

Oddělení palubní literatury ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi je zodpovědné za tvorbu návodů pro vozy prodávané po celém světě. Návody se překládají do 36 jazyků a řidiči je najdou v autě v Evropě, Americe i Asii. Naši kolegové a kolegyně se tak stanou jedněmi z nejčtenějších autorů.

Až budete obdivovat ladné tvary karoserie, palubní desky či světlomety některé ze Škodovek vzpomeňte si, že podpis AUFEER je také na malé knížce v přihrádce u spolujezdce.