20.01.2023 Novinky

Auto-poradna z jízdních zkoušek (1. díl): Něco víc o jízdě v zimě

Jsou mezi námi řidiči, kteří zkrátka... vědí víc. Jízdní zkoušky jsou jejich profesí, testují auta předních světových značek za všech možných povětrnostních podmínek, na rozmanitém povrchu. Hledají závady, které před nimi ještě nikdo nikdy nenašel - s cílem pro zákazníka zvýšit bezpečnost vozu a jeho uživatelský komfort na maximum. Rozhodli jsme se vytěžit jejich dokonalé znalosti v oboru, a proto tento seriál. Aby všichni, kdo sedají za volant, měli větší šanci vrátit se v pořádku domů.

O spolupráci na seriálu jsme požádali kolegu Jiřího Ihlna, vedoucího útvaru Jízdní zkoušky v naší společnosti AUFEER SOLUTIONS. A protože zima rázně dala najevo, že se ještě rozhodně nehodlá vzdát vlády, bylo první téma jasné.

Jak bezpečně jezdit v zimě:

Jízda v zimě je závislá na vybavení vozidla a jízdní dovednosti. Důležité je dodržovat vždy pravidla bezpečné jízdy. To jste ale jistě slyšeli už v autoškole a pak z mnoha stran…

Logicky jiná je jízda v hlubším čerstvém neuježděném sněhu, na zledovatělém povrchu, na ujetém sněhu, zima sebou přináší sněhové jazyky, rozbředlý sníh a nebo vyjeté umrzlé koleje.

Vše je o citu, rozpoznání rizika a předvídání.

I když je v zimě hezké počasí a silnice jsou bez problémů sjízdné, jsou úseky, kde může být situace zcela jiná. Mosty, lesní cesty, kam se slunce přes stromy nedostalo, silnice v bezprostřední blízkosti pole, odkud může být navátý sníh… to jsou nejčastější místa, kde mohou překvapit sněhové jazyky nebo namrzlá vozovka.

Výhodu budou mít vozidla s manuální převodovkou a 4×4, i když dnešní moderní vozy s automatem 4×4 a volitelnými programy jízdy jsou skoro dokonalé a mnohdy umí víc než řidič.

Jízda v zimě v praxi

  • Zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu jsou základ, bez kterého vás ani nejlepší řidičské dovednosti nezachrání.
  • Bezpečná vzdálenost od vozidla jedoucího před vámi. V každém momentu musíte být připraveni na to, že budete muset zabrzdit a brát v potaz prodlouženou brzdnou dráhu na kluzkém povrchu.
  • Rychlost přizpůsobená stavu vozovky. Příliš rychlá jízda nebo naopak příliš pomalá jízda do prudšího kopce vám může způsobit problém. Při jízdě na sněhu do kopce zařaďte vyšší rychlost, než byste zvolili za příznivých podmínek, a jeďte opět plynule.
  • V hlubším sněhu se držte ve vyjetých kolejích. Při jejich přejíždění hrozí smyk.
  • Pokud není nutno tak nepředjíždět. Může ale nastat situace, kdy budete muset předjet stojící vůz. Vyšlápněte spojku a plynule překážku předjeďte bez použití plynového pedálu.
  • Jestliže nehrozí nebezpečí nebrzděte. Brzděte motorem a podřazujte. Pokud ztratíte kontrolu nad vozidlem, uvolněte brzdu , sešlápněte spojku, a při záběru kol, střídavě brzděte motorem a brzdou.
  • Opatrně s plynem, čím více otáček a točivého momentu, tím více hrozí ztráta adheze a smyk.
  • Před zatáčkou zpomalte a zařaďte nízkou rychlost, teprve poté opatrně zabočte. Snížíte tak riziko smyku na minimum.
  • Při jízdě z kopce na kluzkém povrchu brzděte motorem a jen zlehka a plynule si pomáhejte pedálem. To samé platí i na rovině, kdy předvídáte snížení rychlosti.

PRAVIDLA:

NÍZKÉ OTÁŽKY, NÍZŠÍ VÝKON, BEZ BRZDY, NEPŘEDJÍŽDĚT, PŘEDVÍDAT.

Řidiči jízdních zkoušek jsou profesionálové, kteří zákazníkům ze segmentu automotive (zdaleka ovšem nemusí testovat jen auta – usedají i za volanty autobusů, zemědělských strojů atd.) zprostředkovávají zásadní informace pro vývoj produktu.

Mimochodem… Lákala by vás taková práce?

Tady je: https://aufeerjob.cz/position_category/jizdni-zkousky/

Více o práci řidičů jízdních zkoušek: https://aufeergroup.eu/efkarka-rozhovor-s-ridickou-jizdnich-zkousek/